• 2008-09 TEAM

    1st place small schools, ShenVaFL-1 & 2
    2nd place small schools ShenVaFL season
    2nd place Augusta County
    2nd place Shenandoah District
     
    At Districts
     
    Shane Cornelius (Co-Captain): 1st place Impromptu @ SVFL-1, 5th place Impromptu @ SVFL-2, 5th place @ ShenVaFL Tournament of Champions
     
    Dynasti Crawford (Co-Captain): 2nd place Poetry @ SVFL-1, 3rd place Poetry @ SVFL-2, 4th place Poetry @ ShenVaFL Tournament of Champions; 3rd place Poetry @ Augusta Co.; 1st place Poetry @ Shenandoah District; 4th place Poetry @ Region B
     
    Jacqueline Guerrier (Co-Captain):  3rd place HI @ SVFL-1, 5th place Prose @ SVFL-2, 4th place HI @ ShenVaFL Tournament of Champions, 2nd place HI @ Augusta Co.; 3rd place HI @ Shenandoah District
     
    Ashleigh Burnette: 4th place Poetry @ SVFL-1, 6th place Poetry @ ShenVaFL Tournament of Champions, 1st place Poetry @ Augusta Co.; 3rd place Poetry @ Shenandoah District; 5th place Poetry @ Region B
     
    Krissy Colvin: 3rd place Impromptu @ SVFL-1, 5th place Prose @ ShenVaFL Tournament of Champions, 1st place Prose @ Augusta Co.; 2nd place Prose @ Shenandoah District; 5th place Prose @ Region B
     
    Ashlyn Cox: 2nd place Storytelling @ SVFL-2
     
    Alex Erskine: 4th place HI @ Shenandoah District
     
    Isabel Henderson: 3rd place DI @ Shenandoah District
     
    Dennis Lorenz: 4th place Impromptu @ Shenandoah District
     
    Jacob Reeves: 1st place Oratory @ Augusta Co.; 2nd place Oratory @ Shenandoah District
     
    Katie Jo Reeves: 4th place DX @ SVFL-1, 1st place DX @ ShenVaFL Tournament of Champions; 1st place DX @ Shenandoah District; Shenandoah District Player of the Year; 2nd place DX @ Region B
     
    Gretchen Thompson: 3rd place Storytelling @ SVFL-1, 5th place Storytelling @ SVFL-2, 6th place Storytelling @ ShenVaFL Tournament of Champions; 2nd place Storytelling @ Augusta Co.; 2nd place Storytelling @ Shenandoah District
     
    Briana Watts: 3rd place DI @ SVFL-1, 5th place DI @ SVFL-2, 3rd place DI @ ShenVaFL Tournament of Champions; 2nd place DI @ Augusta Co.; 1st place DI @ Shenandoah Distict; 5th place DI @ Region B
     
    C. W. *: 2nd place DX @ SVFL-1, 2nd place DX @ SVFL-2, 3rd place DX @ ShenVaFL Tournament of Champions, 3rd place DX @ Augusta Co.; 3rd place DX @ Shenandoah District
     
    Dexter Wimer: 4th place FX @ SVFL-2, 4th place FX @ ShenVaFL Tournament of Champions

    Graduating Seniors:
    Dynasti Crawford (201 NFL points, 143 letter points), Shane Cornelius (188 NFL points, 128 letter points), Jacqueline Guerrier (251 NFL points, 105 letter points), Dennis Lorenz (4 NFL points, 5 letter points), Dexter Wimer (12 NFL points)